Stacje WN/ŚN (GPZ) i rozdzielne sieciowe (RS)

Opis zastosowania

W systemie elektroenergetycznym GPZ oraz rozdzielnie sieciowe i zakładowe pełnią podstawową funkcję zasilania obiektów przemysłowych. Stanowią często miejsce zasilania istotnych odbiorów w przemyśle i z tego powodu uwzględniają zasilanie awaryjne, obsługujące potrzeby własne stacji w celu osiągnięcia maksymalnego bezpieczeństwa oraz pewności zasilania podstawowego. Dotychczasowe podstawowe rozwiązania zasilania awaryjnego DC oparte są na bateriach akumulatorów 220V/110V DC pracujących w układzie równoległym z prostownikami. Zwykle stosowany jest układ z jedna baterią. Dla nowych obiektów GPZ standardowo projektuje się układ z dwoma bateriami. Topologia systemu zasilania, pojemność baterii oraz moc prostownika, uzależniona jest od projektu stacji i może sięgać pojemności rzędu 350Ah i mocy prostowników 22 kW. Typowe czasy autonomii dla układów 220V DC to 3-5 godzin. Ze względu na technologię wykonania akumulatorów stosuje się baterie akumulatorów:

  • klasyczne z ciekłym elektrolitem dla aplikacji dysponujących odpowiednią infrastrukturą budowlaną oraz obsługą eksploatacyjną, 
  • VRLA - przy ograniczonej powierzchni zabudowy systemu zasilania i ograniczonymi możliwościami wentylacji. Żywotności projektowe baterii VRLA- 12 lat i powyżej.

Układ bateria + zasilacz współpracuje z rozdzielnicą 1 sekcyjną. Dla układu redundantnego projektuje się rozdzielnicę 2-sekcyjną. Rozdzielnice wyposaża się w pomiar doziemienia na szynach sekcji lub na każdym odpływie. Stacje posiadają także układy zasilania gwarantowanego 230/400V AC w konfiguracji podstawowej w oparciu o zasilacz bezprzerwowy i łącznik statyczny. Rzadziej spotykane są układy redundantne. Spotykane moce zasilaczy bezprzerwowych przy konfiguracji wej/wyj: 3f/1f 1-8kW. Typowe czasy autonomii dla układów zasilania gwarantowanego to 5- 8 godzin. Dystrybucje energii zapewniają opomiarowane rozdzielnice napięcia gwarantowanego. Stacje wyposażane są w układy zasilania 48V DC w konfiguracji podstawowej z pojedynczą siłownią , 1 baterią akumulatorów 48V DC i 1-sekcyjną rozdzielnicę 48V DC. Spotykaną opcją są także układy z przetwornicą DC/DC. Autonomię układów 48V DC zapewnia bateria 48V DC wykonana w różnych technologiach (klasyczna i VRLA). Czasy autonomii na poziomie 8 godzin. Można jeszcze spotkać układy 24V DC w dla zasilania telemechaniki. Układy 24VDC oparte są o zasilacze buforowe 24V DC i baterie 24V DC (różne technologie) lub częściej przetwornice DC/DC. Rozdzielnice 400/230V AC budowane są w topologii wielosekcyjnych z prostym układem SZR. W pełnej konfiguracji rozdzielnice obsługują dwa zasilania oraz wejście agregatu. Wszystkie urządzenia aktywne są wyposażone w układy sygnalizacji stykowej i porty komunikacyjne przystosowane do podłączenia do SSiN oraz systemu nadzoru. Także rozdzielnice przystosowane są do opomiarowania i włączenia do SSiN oraz systemu nadzoru/monitoringu.

Produkty dedykowane:

Classic OGI, OCSM, GroE, OPzS, Energy Blok VRLA: A400, A400FT,A700, A600, Marathon L/XL, Marathon FT
Zasilacze buforowe
Zasilacze bezprzerwowe
Łączniki statyczne
Siłownie telekomunikacyjne SDK 80, SDK120
Przetwornice DC/DC
System zasilania potrzeb własnych ZaWiSZa
Kontroler KSPW ZaWiSZaIP
Zawisza Compact AC
Zawisza Compact DC
Usługi


2024-05-19 23:57:34